Het Nederlands Fotomuseum in Rotterdam staat van 3 jaar lang in het teken van ZWART/WIT. Gedurende deze periode worden installaties, tentoonstellingen en activiteiten rondom dit thema gepresenteerd.
In het alledaagse leven speelt de tegenstelling tussen zwart en wit een belangrijke rol. Het zwart-wit denken, maar ook culturele, politieke, antropologische en historische connotaties van de tegenstelling komen tijdens het programma ZWART/WIT aan de orde.
Zwart-wit is voor onze beeldcultuur jarenlang de norm geweest en ook vandaag de dag experimenteert men in fotografie, film, beeldende kunst, advertising, grafische vormgeving, modevormgeving, design en architectuur op allerlei manieren met het thema.
Zwart – Witte Kunst
ZWART/WIT trapt af met het spraakmakende kunstwerk The Sound of Silence van Alfredo Jaar.
De toonaangevende Chileense kunstenaar is de 2e kunstenaar die een zaal vullende installatie realiseert binnen dit programma van het Nederlands Fotomuseum.
Hij volgt hiermee de installatie Chance van Christian Boltanski op.

De Macht van het Collectief Zwijgen
Mensenrechtenschendingen hebben het werk van Alfredo Jaar de afgelopen 30 jaar geïnspireerd. Zijn werk, gebaseerd op foto’s, films, installaties en tekst, speelt in op de internationale actualiteit.
The Sound of Silence heeft als thema: de rol en de invloed van het beeld in de westerse maatschappij. Het raakt hierbij thema’s als:
- sociale en economische ongelijkheid,
- genocide,
- vluchtelingen,
- grensconflicten
- en de rol van fotojournalistiek.

The Sound of Silence – Alfredo Jaar
In een rechthoekige constructie met verblindend licht wordt het verhaal verteld van fotojournalist Kevin Carter, die in 1993 getuige was van de hongersnood in Soedan.
Binnen The Sound of Silence staat het probleem van de afbeelding centraal: de omstreden relatie van de fotografie met geweld en menselijk lijden.
In een tijd waarin foto’s van gruweldaden gemeengoed en onderling inwisselbaar zijn geworden, stelt Alfredo Jaar kritische vragen over:
- mediaconsumptie,
- empathie
- en individuele verantwoordelijkheid.
- Tevens stelt hij het ‘collectieve zwijgen’ aan de kaak.


Over Alfredo Jaar
Alfredo Jaar (1956, Chili) is een internationaal erkende kunstenaar, architect en filmmaker die in New York leeft en werkt. Zijn werk is op veel plaatsen in de wereld tentoongesteld.
Hij nam deel aan de Biënnales van Venetië, São Paulo, Sydney, Istanboel, Gwangju, Johannesburg, Sevilla en Liverpool, en aan Documenta in Kassel.
Hij creëerde meer dan zestig interventies in publieke ruimtes en er werden meer dan vijftig monografieën over zijn werk gepubliceerd. Sinds 1985 is hij een Guggenheim Fellow en sinds 2000 een MacArthur Fellow.
In 2006 kreeg hij de Spaanse Premio Extremadura a la Creación. Alfredo Jaar vertegenwoordige zijn geboorteland Chili op de Biënnale van Venetië.
Over ZWART/WIT
Met dit totaalconcept van ZWART/WIT positioneert het museum zich verder als hét fotomuseum van Nederland op het gebied van historische en eigentijdse fotografie met een grensoverschrijdend karakter en maatschappelijke relevantie.
Het programma, ontwikkeld en samengesteld door intendant Anne van der Zwaag, is mogelijk gemaakt door een zeer uitzonderlijke en genereuze bijdrage van het Wertheimer Fonds.